benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrácení zboží     benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 210 012 013 (Po-Pá 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrácení zboží     benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 210 012 013 (Po-Pá 8:30 - 16:00)
Menu Search
Close
Kategórie

Jaké je pokračování klasických žárovek?

#Barva světla#svítivost#světelný zdroj#žárovka#zářivka#LED modul#LED

Historie vzniku světelných zdrojů až po současnost

První pokusy o sestrojení žárovky spadají do roku 1854, když první odporový zdroj světla sestrojil německý hodinář Henrich Gobel. Elektrickou žárovku ( v dnešním pojetí) vynalezli nezávisle na sobě Joseph Swan z Newcastle z Velké Británie v r. 1878 a Thomas Alva Edison v USA v r. 1879. Funguje na principu odporového zahřívání vodiče, kterým protéká elektrický proud. Při vysoké teplotě vlákno žárovky září jako absolutně černé těleso v infračerveném ultrafialovém viditelném spektru. Skleněná baňka žárovky je ale pro ultrafialové záření nepropustná. 

Standardní žárovky se vyrábějí v různých hodnotách příkonu. Měřený výkon žárovky, jinými slovy její účinnost, se vypočítává jednoduše: světelný výkon v lumenech vydělíme spotřebou ( příkonem) ve wattech. 

Průměrná svítivost žárovek je cca 1000H. Skleněná baňka má dvě základní úpravy - čirou a mléčnou. Žárovky se vyrábějí i pro dekorativní účely - v různých barvách a tvarech. Na elektrickou síť se připojují pomocí normalizovaného koncového závitu E27 a E14.

V nedávné minulosti byly žárovky postupně nahrazované ( z důvodu delší životnosti a lepší energetické účinnosti) výbojkami, zářivkami nebo halogeny. V poslední době jsou nejčastěji používané LED žárovky a ostatní světelné zdroje.

Co je LED světelný zdroj? 

Je to náhrada za zastaralé a neúsporné klasické žárovky, CFL kompaktní zářivky a halogenové zdroje. U LED zdrojů je důležitý především výkon a světelný tok. Tento poměr je udávaný v hodnotách poměru lm/W. Důležitý je i materiál, ze kterého je zdroj vyrobený.

Hlavní výhodou světelných LED technologií v porovnání s klasickými světelnými zdroji, je jejich efektivita. LED-ky ušetří až 90% elektrické energie. Jestliže klasické žárovky přemění na světlo pouhých 5-8% elektrické energie a zbytek přemění na teplo, LED světelné zdroje proti tomu produkují cca 100 lm / 1 Watt a pouze malou část energie přemění na teplo. Další předností LED zdrojů  je  jejich extrémně dlouhá životnost, která se pohybuje mezi 25 - 50 tisíci hodin provozu. V porovnání s klasickými žárovkami, které mají životnost od 1 do 2 tisíc hodin provozu, mohou tedy vydržet funkční až 50 - násobně déle. K dalším výhodám LED zdrojů, je možné přičíst i tyto: nižší provozní náklady, bez použití barevných filtrů mohou vyzařovat světlo požadované barvy, neztrácejí funkčnost počtem spínacích cyklů, rozsvěcují se do plného výkonu okamžitě, neobsahují jedovatou rtuť, ani žádné další zdraví a životnímu prostředí nebezpečné kovy. Navíc LED technologie umožňují výrobu zajímavých a neobvyklých designů světel, na které se zastaralými  technologiemi nebylo možné ani pomyslet.   

Jak vybrat LED zdroj?

Pokud jste se již rozhodli vyměnit klasické zdroje za úsporné LED varianty, je důležité zaměřit vaší pozornost na jejich parametry. 

Mezi nejdůležitější patří:

  • svítivost
  • barva světla
  • úhel svitu 
  • možnost stmívání

Svítivost -  na klasických nebo úsporných zdrojích, je wattáž označená spotřebou neboli příkonem. Tedy např.: 40, 60, 75, 100 a více Wattů. LED zdroje proti tomu, nabízejí stejnou svítivost s výrazně menší spotřebou elektrické energie. Je tedy nezbytné sledovat ukazatel poměru příkon/lumen. Při nákupu porovnávejte výkon, svítivost a cenu zdrojů. 

Barva světla - nejčastěji můžete volit ze 3 barev světla. Teplá bílá, neutrální bílá ( denní ) a studená bílá. Každému vyhovuje jiná barva, většina zákazníků však upřednostňuje teplou bílou nebo neutrální bílou barvu. 

Více o barvě světla se dozvíte zde

Úhel vyzařovaného světla - světlo může být vyzařované pod různým úhlem. Úhel svícení LED zdrojů je velmi důležitý parametr při výběru světelného zdroje. Je nezbytné si ještě před koupí svítidla nebo žárovky uvědomit, jaký účel bude světlo v daném prostoru plnit.

Patice - je konec zdroje, který slouží na uchycení a napájení. Existují různé druhy a tvary. V dnešní době lze, zakoupit téměř všechny patice. Mezi nejpoužívanější patří žárovky se závitem E14, klasický E27, méně používaný E40 a zdroje s paticí  GU10, MR16, G9, G14 a další. 

Bližší info o zdrojích naleznete zde

Možnost stmívání - stmívatelné svítidlo umožňuje regulovat intenzitu vyzařovaného světla. Aby to bylo možné, musí být svítidlo nebo světelný zdroj osazené k tomu přizpůsobenou technologií nebo zdrojem a zapojené k ovladači stmívání.

Regulace intenzity je možná přes ovladač zabudovaný na stěně, pomocí dálkového ovladače nebo přes aplikaci v mobilním telefonu nebo tabletu. U některých svítidel se setkáváme s možností úpravy chromatičnosti “K”. Tato vlastnost je užitečná především v prostoru, kde potřebujeme měnit barvu teploty světla během dne pro jednotlivé činnosti, což pozitivně ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus.


Zdielať článok
Katarína Špaková
Marketing


Katarína zastřešuje marketingové aktivity, jejichž cílem je zviditelnění a propagace společnosti. Zveřejňuje v magazínu a poradně zajímavé články, ve kterých se dozvídáte zajímavé informace například o vhodném umístění svítidel nebo o nových technologiích v oblasti svícení.

Zeptejte se nás

Ing. Juraj Peťovka
Poradím s výběrem i s technickými otázkami.
210 012 013

Štítky

#Nova Luce#Barva světla#AZzardo#svítivost#venkovní osvětlení#LED #světelný zdroj#stmívání#IP krytí#žárovka#LED modul#centrální osvětleníZobraziť všetky


Showroom Elusia Praha

Showroom
Praha

ELUSIA CZ, s.r.o., 
Sázavská 30
120 00 Praha 2
Česká republika
 
T: +420 210 012 013
 
Showroom Elusia Košice

Showroom
Košice

ELUSIA, s.r.o., 
Hrnčiarska 2/A
040 01 Košice
Slovenská republika
 
T: +421 55 22 89 001