shopping cart
 • Interiérové ​​osvětlení
  Lustry a závěsná svítidla
  Lustry a závěsná svítidla
  Stropní svítidla
  Stropní svítidla
  Stolní lampy
  Stolní lampy
  Stojící lampy
  Stojící lampy
  Bodová světla
  Bodová světla
  Nástěnná svítidla
  Nástěnná svítidla
  Stropní ventilátory
  Stropní ventilátory
  Orientační světla
  Orientační světla
  Svítidla nad zrcadlo
  Svítidla nad zrcadlo
  Podhledová svítidla
  Podhledová svítidla
  Světla na dálkové ovládání
  Světla na dálkové ovládání
  Lištová svítidla
  Lištová svítidla
 • Venkovní svítidla
  Venkovní osvětlení domu
  Venkovní osvětlení domu
  Solární venkovní osvětlení
  Solární venkovní osvětlení
  Vnější bodová světla
  Vnější bodová světla
  Venkovní nástěnná svítidla
  Venkovní nástěnná svítidla
  Venkovní stropní svítidla
  Venkovní stropní svítidla
  Venkovní světla se senzorem
  Venkovní světla se senzorem
  Venkovní lampy
  Venkovní lampy
  Reflektory
  Reflektory
  Venkovní pochozí svítidla
  Venkovní pochozí svítidla
  Venkovní orientační svítidla
  Venkovní orientační svítidla
  Venkovní lustry a závěsná svítidla
  Venkovní lustry a závěsná svítidla
  Venkovní podhledové osvětlení
  Venkovní podhledové osvětlení
  Venkovní stolní osvětlení
  Venkovní stolní osvětlení
 • Rozdělení podle místnosti
  Svítidla do kuchyně
  Svítidla do kuchyně
  Svítidla do obývacího pokoje
  Svítidla do obývacího pokoje
  Svítidla do ložnice
  Svítidla do ložnice
  Svítidla do dětského pokoje
  Svítidla do dětského pokoje
  Svítidla do koupelny
  Svítidla do koupelny
  Svítidla do chodby
  Svítidla do chodby
  Svítidla na schodiště
  Svítidla na schodiště
  Svítidla do zahrady a terasu
  Svítidla do zahrady a terasu
 • Zrcadla
 • Lamely
 • Dekorace
  Zelené stěny
  Zelené stěny
  Visící rostliny
  Visící rostliny
  Umelé kvety
  Umelé kvety
  Kinety
  Kinety
Doprava zdarma Při nákupu nad 1000 Kč.
arrow left

Tipy k montáži

Čtení na 17 min

Obsah článku:

Chceme zdůraznit, že svítidla určená k pevnému přichycení (strop, stěnu apod.) smí podle platných předpisů ČR instalovat a opravovat pouze osoba s platným průkazem způsobilosti, zejména z důvodu možného nebezpečí zásahem elektrickým proudem. Vhodnost použití vybraných svítidel musí posoudit projektant nebo revizní technik. Po montáži nesmíte svítidla ničím zakrývat. Ve svítidlech je třeba používat světelné zdroje určené výrobcem a nepřekračovat maximální příkon vyznačení na dané svítilně. V případě, že budete časem měnit světelný zdroj nebo utírat prach na stínítku, určitě vytáhněte přívodní šňůru ze zásuvky nebo vypněte jistič. Ideální je chvilku počkat, až svítidlo a jeho části ochladnou, abyste se vyhnuli případnému popálení. Svítidla nečistěte drsnými předměty nebo koncentrovaným roztokem, doporučujeme mírně vlhký hadr.

Několik základních informací, které byste o instalaci světel měli vědět i vy:

 • Údržba svítidel je omezena pouze na jejich povrch. Během údržby nesmí za žádných okolností vniknout voda (vlhkost) ani jiný předmět do prostoru, kde jsou umístěny kabely, svorky nebo části pod napětím.
 • Před zahájením montážních prací, musí být vypnut přívod elektrické energie v pojistkové skříni, napájecí kabel nebo vyhozené pojistky. Hlavní spínač příslušného obvodu by měl být nastaven na režim "vypnutý".
 • Svítilna se nesmí instalovat na vlhkém nebo vodivém podkladu.
 • Používat by se měly jen ty součásti, které jsou v balení při konkrétním světle.
 • Je třeba se ujistit, že vodiče nejsou poškozeny.
 • Chybějící nebo poškozený světelný zdroj doporučujeme vyměnit jen za zdroj se shodnými parametry, co se týče stejné konstrukce, výkonu a napětí. Výměnu provádějte vždy při vypnutém napětí.
 • Vždy berte v úvahu skutečnost, že svítilna je vhodná pro použití pouze ze síťového napětí 230-240V / 50-60Hz.
 • Jakoukoli změnu v nastavení svítidla doporučujeme provést až při vypnutém

Montáž světel do sádrokartonu

Sádrokartonové stropy zakrývají nerovnosti stěn, podhledy z těchto materiálů snižují náklady na vytápění, tam kde jsou vysoké stropy mohou být použity jako příčky při rozdělování prostoru, případně zakrývají rozvody elektroinstalace nebo vzduchotechniky.

Jak tedy instalovat vybraná svítidla do sádrokartonu?

Je to poměrně jednoduché. Pokud instalujete bodová svítidla, a budete vyvrtávat otvory, věnujte náležitou pozornost návrhu rozmístění a preciznímu rozměření jejich umístění. Vyvrtaný otvor do sádrokartonu zpět znovu zacelit můžete, ale je to již poměrně komplikovaná a zdlouhavá záležitost. Pokud máte rozvedené elektroinstalace a kabeláž, můžete začít s montáží svítidel. Vyvrtejte otvor odpovídající velikosti a vytáhněte z podhledu přívodní kabel. Připojte svítilnu a osaďte ji do otvoru. Svítilnu v otvoru zajistíte pomocí pružinek na jeho obvodu. U některých bodových svítidel musíte nejprve osadit zdroj do patice objímky, u některých zdroj osadíte až po namontování svítidla. Vše je uvedeno v přiloženém návodu konkrétního výrobku.

Pokud instalujete stropní nebo visící svítidla, potřebujete příslušné hmoždinky. Hmoždinky do sádrokartonu jsou jiné než hmoždinky do zdiva. Mají různou nosnost a je nutno použít takové, které udrží hmotnost vaší svítilny. Do hmoždinek přišroubujte držák svítidla pomocí přiložených šroubů. Dále postupujte podle přiloženého návodu konkrétního svítidla.

Montáž světel do dřeva

Při plánování osvětlení do stropů, které jsou dřevěné nebo betonové bez nátěru, platí poněkud odlišná pravidla, než při montáži na zděný bílý strop. Jeden aspekt se týká svítivosti a odrazu světla, druhý bezpečnostních pravidel hořlavých materiálů. Pojďme si o této problematice říci víc...

Jakákoli jiná barva stropu, než bílá světlo spíše pohlcuje, než odráží. Čím je tmavší barva stropu, tím méně světla odráží. Čím méně oken, která přivádějí do prostoru světlo během dne, tím je větší potřeba doplňkového funkčního osvětlení, kterým bude třeba svítit případně i během dne. Pokud chcete zvýraznit reliéf dřeva na stěnách, výborně vám k tomu poslouží nástěnné osvětlení. V některých dřevostavbách nelze skrýt rozvody kabelů a ponechávají se na povrchu. I tento aspekt je dobré vzít v úvahu při výběru svítidel. Tam, kde jsou ponechány viditelně přívodní kabely ke světlu, se nebude zřejmě hodit křišťálový lustr.

Jednoznačně věnujte pozornost správnému výběru zdrojů do svítidel. Klasické žárovky se velmi výrazně zahřívají, proto se vždy při použití těchto zdrojů přidávají nehořlavé podložky a všude tam, kde by se zvýšená teplota vyzařovaná zdrojem dostala do kontaktu se dřevem. LED úsporné žárovky nevyzařují tolik zbytkového tepla, ale je vždy nezbytné dodržet bezpečnostní pravidla a normy, které určují způsoby instalace světel do hořlavých materiálů.

Montáž světel do betonu

V oblasti interiérového designu jsou čím dál běžněji přiznány betonové stropy. Prvním důvodem je vzhled v návaznosti na minimalismus a industriální výraz prostoru, dalším důvodem je snaha maximalizovat výšku stropů.

Pokud instalujete svítidla na místa, kde již byla připravena elektroinstalace, vývody jsou hotovy na předem určených místech a tak je celá záležitost jednoduchá a postup stejný, jako při instalaci do běžných stropů. Do betonu můžete vrtat a použít hmoždinky s patřičnou nosností. Bezpečně udrží všechna svítidla z naší nabídky. Pokud ale potřebujete instalovat stropní nebo visící svítidla na jiné místo, ne tam, kde máte připravenou elektroinstalaci a vývody, nemusí to být naprosto jednoduchá záležitost.

Jaké jsou tedy možnosti řešení v takovém případě?

Prvním řešením je instalace sádrokartonového podhledu, čímž vytvoříte prostor pro přetažení kabeláže a upevnění svítidel na jiné místo, než jste původně zamýšleli. Tato možnost ale nemusí být ideální, pokud jsou v místnosti vysoká okna nebo chcete-li zachovat industriální vzhled prostoru.

Druhou možností je vyfrézovat kanálek ​​do stropu dvoukotoučovou drážkovací frézou (nejčastěji s diamantovými kotouči). Vyříznete kanálek ​​do betonu, kudy povede elektroinstalační potrubí. Drážky nesmí snížit stabilitu zdi, nesmí přecházet přes překlady nebo jinou nosnou část stavební konstrukce, která je zabudována. Pozor si dejte na rozměry a hloubku drážky, abyste nenarušili statiku konstrukce. Po vyfrézování a dokončení nové elektroinstalace, je většinou třeba drážku vyspravit a začistit. Tady nastává další komplikace. Při použití jakékoliv plnic a krycí technologie již nikdy znovu nedosáhnete jednotné celistvosti betonového stropu.

Existuje více technologických postupů, než takový zásah do přiznaného betonu maximálně "zneviditelnit". I toto odvětví a technologie se stále zdokonalují, proto doporučujeme pro takovou úpravu kontaktovat odborníky v dané oblasti.

První možností je, přiznat přívodní kabely a vkusně je zakomponovat do designu interiéru (creative cables IT, které vám také umíme dodat) nebo použít svítidlo, které nepotřebuje centralizovaný přívod (AZzardo ConfluxLocusAmadeoLuccelo a mnohé jiné…).

Druhou možností je použít přes přívodní kabely krycí lišty. Ty však zůstanou viditelné a je náročnější sladit je se zbytkem interiéru. Naše dlouholeté zkušenosti ukazují, že třetí varianta je nejlehčí a vkusná s minimálními finančními nároky. S výběrem vám rádi poradíme v našim showroome.

Třetí možností je použít tvz. Lištový systém, který můžete modulovat do různých sestav napříč prostorem s použitím jednoho přívodu elektřiny. Většina lištových systémů je kompatibilní se svítidly k tomu určených, která naleznete u nás. Pokud byste chtěli do lištového systému použít svítidla, která nejsou k tomu původně určena, je to technicky možné. Jde ale o poměrně razantní zásah do výrobku a musí jej provádět certifikovaný odborník. Následkem takové úpravy ale přijdete o záruku na zakoupené zboží.

Lišty se vyrábějí ve více variantách, hovoříme zde především o způsobu připojení a barevné variantě. Konkrétně tedy je lišta třífázová nebo dvoufázová (označení 2F nebo 3F), nejběžnější barevné provedení je černá, bílá nebo hliník.

Použití lištového systému doporučujeme konzultovat s některým z našich odborníků, abyste měli správně zkompletovány všechny potřebné komponenty.